Rôzne životné situácie nás, žiaľ niekedy privedú k tomu, že musíme pristúpiť k osobnému bankrotu. Môže sa tiež stať, že vám hrozí exekúcia. Čo v takejto situácii robiť, vám poradíme v nasledujúcom článku.

Čo znamená osobný bankrot

Náhly osobný bankrot označuje zákonný postup, ktorým sa ako fyzická osoba, občan Slovenskej republiky, môžete zbaviť všetkých dlhov. Na výber pritom máte zbavenie sa dlhov konkurzom alebo formou splátkového kalendára.

Oddlženie konkurzom

K oddlženiu pomocou konkurzu sa pristupuje, ak je celkový dlh dlžníka vyšší ako hodnota jeho majetku a dlžník je zároveň nezamestnaný. Do konkurzu sa nezaradí tzv. nepostihnuteľná hodnota obydlia v hodnote 10 000 EUR. Túto sumu vám budú vyplácať mesačne v čiastkach vo výške 250 EUR. Po vyhlásení konkurzu nasleduje predaj majetku dlžníka. Prostriedky, ktoré sa týmto spôsobom získajú, sa vyplatia veriteľom.

Oddlženie splátkovým kalendárom

Ak je možné splatiť pohľadávky veriteľov aspoň do 30 % ich hodnoty, pristupuje sa k oddlženiu formou splátkového kalendára. Táto možnosť sa však vyberie len vtedy, ak tak zároveň dôjde k splateniu všetkých pohľadávok o viac ako 10 % vyššiemu ako v prípade konkurzu. Pre oddlženie splátkovým kalendárom musí byť dlžník zamestnaný a hodnota jeho majetku musí byť vyššia ako celkový dlh.

Ako postupovať

V prípade, že chcete vyhlásiť osobný bankrot, môžete sa obrátiť na Centrum právnej pomoci, ktoré má pobočky vo všetkých väčších mestách na Slovensku. Môžete sa obrátiť aj na nezávislé spoločnosti, ktoré vám poradia, aké sú vaše možnosti. Vďaka znalosti príslušných právnych noriem vás prevedú celým procesom.

Čaká vás exekúcia?

Pri exekúcii vám hrozí zmrazenie bankových účtov, zabavenie nehnuteľného aj hnuteľného majetku a jeho predaj na dražbe. Ak nebude hodnota majetku stačiť na uspokojenie vašich veriteľov, čakajú na vás tiež zrážky zo mzdy. Exekúcia znamená, že vám môže byť zabavený príjem okrem výšky nezabaviteľného minima. Výška minima závisí od typu pohľadávky a stanoveného životného minima. Zabavené nemôžu byť:

  • jednorazové sociálne dávky,
  • dávky v hmotnej núdzi,
  • sociálne dávky pre zdravotne postihnutých,
  • príspevky na bývanie,
  • veci osobnej potreby,
  • veci, ktoré sú potrebné na výkon práce,
  • majetok, ktorého zabavenie je v rozpore s morálnym kódexom.

Ak vám hrozí exekúcia, riešením nie je ignorovanie poštových zásielok a výziev. Lepšie urobíte, ak využijete služby spoločnosti, ktorá vám v celom procese pomôže a poradí, ako vybrať tú najlepšiu formu oddlženia pre vás.

Text:PR