Otužovanie je aj u detí dobrou metódou na zvýšenie odolnosti detského organizmu. Dieťa má samé o sebe termoregulačné mechanizmy, ktoré zabraňujú ako prehriatiu, tak aj podchladeniu. Naším štýlom života vytvárame dieťaťu skleníkové podmienky, a tak utlmíme činnosť týchto mechanizmov a ich prirodzenú prácu. Môžeme teda ich funkciu suplovať otužovaním? U akých detí je to vhodné, a u akých nie?

Otužovanie u detí - áno, alebo nie?
(zdroj: unsplash.com)

Otužovanie musí byť pravidelné – bez prerušenia

Aby sme dosiahli pozitívny efekt otužovania je potrebné dodržiavať všeobecné pravidlá, a to najmä systematické používanie otužovacích postupov vo všetkých ročných obdobiach bez prerušenia. Ak otužovanie prerušíme, v priebehu 3-4 týždňov po ukončení otužovacích procedúr je vyvinutá odolnosť voči chladu prudko oslabená. Platí to rovnako aj u dospelých. U detí do jedného roka tento efekt adaptácie zmizne vo veľmi krátkom čase – po 5-7 dňoch. Zaviesť otužovanie do denného harmonogramu svojho dieťaťa viete v období 1-3 roky. Malo by byť spojené s bežnými činnosťami konanými v rôznych denných dobách , ako je umývanie, prechádzky, spánok, hranie, kúpanie a podobne. Pre deti sa ukazuje ako najprirodzenejšie otužovanie vzduchom. O čo ide?

Dieťa nepotrebuje o jednu vrstvu oblečenia viac

Otužovanie vzduchom nie je nič iné, ako trávenie času na čerstvom a chladnom vzduchu. Deti sú v chlade ohrievané viac, ako dospelí, pretože majú v pomere viac hnedého tuku. Okrem toho sa aj viac pohybujú, takže logicky potrebujú o jednu vrstvu oblečenia menej než dospelí – nie naopak, ako býva často zvykom ustarostených rodičov, aby ich dieťa neprechladlo. Na nákup detského oblečenia vhodného na zimu aj iné ročné obdobia odporúčame využiť tie najlepšie zľavy a zľavové kódy. Neprekurujte ani domácnosť – ideálna teplota je okolo 21-22 stupňov. Znížiť teplotu (a zároveň vylepšiť kvalitu vzduchu) môžete pravidelným vetraním. Otužovať sa dá aj počas spánku, stačí iba spálňu alebo detskú izbu dobre vyvetrať a nechať vypnuté kúrenie. Optimálna teplota pre spánok je aj tak od 12 do 18 stupňov, takže sa nemusíte báť, že by vášmu dieťaťu bola v noci zima.

Vo vode opatrne

Druhou možnosťou je aj otužovanie vodou. Pri ňom už treba byť opatrnejší, nakoľko takéto otužovanie má prísnejšie pravidlá. Pri otužovaní vo vode nikdy nenamáčajte svojmu dieťaťu vlasy ani hlavu. Po jeho skončení by sa tiež mali dostatočne hýbať a deťom do 1 roka sa takéto otužovanie vôbec neodporúča, rovnako, ako nachladeným alebo chorým deťom. Tým radšej dodajte chýbajúce vitamíny a posilnite imunitu – pri nákupe výživových doplnkov a iných pomocných liečiv odporúčame využiť naše kupóny a akcie, aby ste ušetrili. Otužovať vodou sa dá nielen vo vani a v sprche, ale aj v lavóri na balkóne, poprípade stačí aj namočiť chodidlá v mori alebo v potoku. Bábätká môžeme otužovať napríklad aj namočenou handričkou v chladnejšej vode, s ktorou im urobíte krátku masáž. Bezpečné a postupné otužovanie imunitný systém a jeho správne fungovanie maximálne podporuje, takže sa nemusíte báť, že by ste im spôsobili nejakú zdravotnú ujmu.